23 Oca

İş arama başlangıcında, biraz paslı olabileceğiniz halde, temel düzeyde, işverenleri nasıl etkileyeceğinizi ve iyi bir iş teklifi elde ettiğinizi bildiğinizi düşünmek ilginç değildir. Ama sonra, bunu denemek için harekete geçmeye başlayınca sık sık hoşnutsuz bir uyandırma çağrısı alırsınız. İşverenler özgeçmişinizi kabul etmiyor. Personel firmaları aramalarını geri çevirmezler. İşverenler, zarar görmüş mallarmış gibi davranıyor. Bu iş arama gerçekliği ile yüzyüze geldiğinizde, bir arıza gibi hissedersiniz.

Gerçek şu ki, bir başarısızlık değilsin. Elbette, birkaç reddetme, asla yeniden istihdam edilmeme korkularını doğurmaya bağlıdır. Ancak bu gibi duygular iki büyük yanlış anlamaya dayanmaktadır:

Kariyerinizin düz bir çizgide olması gerektiğini.
Günümüz iş piyasasının geçmişe benzer, ancak daha zorlu olduğu.
Bu görüşlerin her ikisi de iş arayanlar arasında yaygın olarak yardımcı olur ve her ikisi de tamamen yanlıştır. Aslında, ikisi de yıllarca doğru değildir. Dolayısıyla bunları satın aldığınızda, yanlış bir şey yaptığınıza inanmanızı sağlayacak bir yenilgi haline getiriyorsunuz.

Ancak bu şekilde olması gerekmez. Bunun yerine, yanılgılarınızı giderebilir ve günümüz iş piyasasının gerçekten işleyiş biçimini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapın, başarısızlığı söylemek için kullandığınız şeyin aslında gerçek başarı olduğunu keşfedebilirsiniz. Ancak bir ömür boyu meslek edinme ve tutma düşüncesini nasıl değiştirebilirim? İstihdamın nasıl değiştiğini anlayarak başlayın:

Düz Hat Kariyeri Yanılgısı Düzeltme

Muhtemelen bunu düşünmüyorsunuzdur, ancak kariyerinizin sayısız insan için olduğu gibi gelişeceğini varsayıyoruz – işyerindeki ilerlemeniz düz bir çizgide hareket edecek. A noktasından başlarsınız ve iyi giderseniz B noktasına, sonra C noktasına vb. Geçersiniz. Şimdiye kadar yukarı doğru.

Bu tür bir hareket geleneksel olarak “kariyer merdiveni” olarak adlandırılmıştır. Muhtemelen buna referans veren iş arama önerisini gördünüz (“Kariyer Merdivene Tırman”, “Kariyer Merdiveninde Patronuzu Geçme” vb.). Kariyer merdiveni fikri basitti: Ya basamaklarını yukarı kaldırmaya devam ettiniz ya da düştünüz, ittiniz ya da emekli oldunuz. Nerede olduğunu hep biliyordun.

Meslek kariyer merdiveni gitti. İşverenler artık iyi işler yaparsanız ve sadakatinizi kanıtladıysanız, köşe işyeri yolunuzu garanti eden kariyerinizi yönetmeye artık yardımcı olmazlar. Bunun yerine, bunun yerini zikzak kariyerine bıraktı. Fark ne? Zikzak kariyeri hâlâ ileriye doğru hareket eder, ancak her zaman yukarı doğru değil.

Bir merdiven yerine bu yeni yaklaşımı bir “kariyer ormancılığı spor salonu” olarak hayal edin. Tıpkı çocukken, öğretmen rahatsız olmadan girinti sırasında ormanda spor salonuna tırmanmanız gerektiğinde, şimdi omzunuza bakan ve nereye gideceğinizi söyleyen bir işveren yok. Bazen ormanda bir jimnastik salonunda dolaşırken, nereye gittiğinizi öğrenmek için yan yana veya hatta aşağı doğru da gidebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken gözünüzün üzerinde durmanızdır. Bugün, aynı şey kariyeriniz için de geçerlidir.

Normal İş Pazarının Yanılgısını Düzeltmek

Geçmişte, iş arayanlar “olduğu gibi gelsin” iş piyasalarına maruz kaldılar. Başka bir deyişle, son işinizde sahip olduğunuz beceri, yeni bir iş bulmak için yeterliydi. Özgeçmişini güncelleyin, bir grup işverene gönderin ve küçük bir ağ kurun; kısa süre sonra, sahip olduğunuzdan daha iyi veya daha iyi bir konser çıkardın.

Ancak bugün, bunun tersi doğrudur. İşsiz olduğunuzda, son işiniz için ihtiyaç duyduğunuz beceriler yeni bir iş bulmak için yeterli olmayacaktır. İki eşit nitelikli iş arayanlar arasında bir tercih göz önüne alındığında, istihdam edilen ve olmayan biri anketten sonra ankete göre, 10 üzerinden 9 kez, İK iş başına adaya gidecek. Niye ya? Çünkü, istihdam edilen iş arayanlar daha yetenekli ve bu nedenle bir organizasyon için değerli olma ihtimali daha yüksek olduğuna inanmak için önyargılı davranıyorlar.

Peki bu sorunu nasıl aşarsın? Temel olarak, bir iş ararken bile kendinizi yeniden icat etmek zorundasınız. Beceri setinizi güncelleyin, böylece daha fazla işe girmeye hak kazanırsınız. Bir akademik ya da eğitim programına kaydolun ya da mesleki derneğinizden bir ders alın ve özgeçmişinize ekleyin. Bu, bugünün iş yerinde sürekli iyileştirmenin önemini ve omzunuza bakan bir şirket olmadan daha iyi hale gelme sorumluluğunu aldığınızı veya faturanın üstünü çizdiğinizi gösterir. Bu, sizi iş piyasasında ayrı tutmanıza yardımcı olacak, böylece kariyerinize yeniden başlayabilirsiniz.

Bugün bir iş aramak kesinlikle sinir bozucu ve çoğunlukla cesaret kırıcı. Ancak sizi bir başarısızlık haline getirmiyor. Bugün olan bitenler, oyunun kurallarının değiştiğinin kanıtıdır. Onlarla değişirsen, başarısızlığın adını, başarının modern tanımına dönüştürmek için gerekenleri bulacaksınız.

ETİKETLER:

YORUM YAZ