glosis_blog_post_2_19-09-16Toplantılar, tüm iş hayatımızı, gündemi ve verimliliği ayakta ve canlı tutan faaliyetlerdir. Tanışılır, tartışılır, fikir paylaşılır, ilişkiler tazelenir.

Ekibiniz içindeki karar alma sürecini en adil ve şeffaf olarak toplantılarla çözebilirsiniz. Bu herhangi bir konuda olabilir; bütçeleme, yatırımlar, satış rakamları, motivasyon veya bir çok konu başlığı birden…
Hazırlayacağınız “toplantı ajandası” bu görüşmelere ayırdığınız zamanı daha verimli ve sonuca götürür hale getirir. İyi hazırlanarak girdiğiniz bir toplantı hem sizin hem diğer katılımcıların daha rahat hissetmesini sağlar ve toplantı bitiminde yıldız siz olursunuz.
Toplantı ajandası hazırlarken işinizi kolaylaştıracak başlıklar şunlardır;
Konu Başlıklarını Belirleyin
Toplantının yapılış nedeni olan konuları belirleyin, ilgili kişileri konuya dahil olması için teşvik edin.
Öncelikli Konu Başlıklarını Seçin
Toplantı konularını belirlediniz, şimdi önem sırasına göre bir düzenleme yapın, burada önem faktörüne siz karar verin, zaman, öncelik veya diğer tüm etkenler ışığında listenizi hazırlayın. Toplantı süresi her zaman yeterli olmayabilir, böylece zamanınızı en doğru biçimde kullanmış olursunuz.
Katılımcıları Belirleyin
Her konu başlığına herkesin dahil olması imkansızdır. İlgili kişileri belirleyin, gerekirse toplantı öncesinde onlarla sunum ve toplantı ajandanızı paylaşın, onların da hazırlanmasını sağlayın. İstekli olanların sunum hazırlaması ve yapması için imkan verin.
Toplantı Programı Hazırlayın
Tek bir toplantıda, birçok kişiyi bir araya getirmek başlı başına bir iştir. Bunu başardığınız zaman da toplantının verimli geçmesi için zamanınızı da iyi kullanmanız gerekir. Bu sebeple toplantı başlıklarına, önem sırasına göre zaman programı hazırlayın. Bir sonraki konu başlığına geçmeyi hatırlatacak bir “zamanlayıcı” kullanabilirsiniz.
Programınıza Sadık Kalın
Toplantı konularının dışına çıkmayın, zamana sadık kalın ve konu başlıklarınızı değiştirmeyin. Yeni fikirler varsa not alın, bir sonraki toplantı başlığınız olarak konuşacağınızı belirtin ve plana sadık kalın.

YORUM YAZ