korkma_post_1-12-2016_r1Yeni bir işe başladığınızda, hele ki bu ilk tecrubeniz ise oyunu kurallarına göre oynamakta fayda var… İşte size birkaç ipucu;

Konuşmaktan korkmayın; Kendinizi ifade etmek, fikirlerinizi korkmadan açıklamak sizi kendine güvenli gösterir. Etrafınızda dinlenen, önemsenen ve hatırlanan kişi olursunuz. Hatırlatma; İş ortamında olduğunuzu ve sınırlarınızı her zaman aklınızın bir köşesinde tutun.

Ofis arkadaşlarınızla sosyalleşirken sınırı koruyun; Ofis partileri, toplantıları, yemekleri her zaman güzeldir. Çalışma şartlarını iyileştirir ve keyifli kılar. Bu yakın ve sıcak ilişki içinde olmak tüm çalışanlar için oldukça motive edicidir. Çalışma arkadaşları ile dışarıda geçirilen saatler, çalışma saatleriniz için güzel bir yatırımdır. Ancak, bu ortamlarda söylenen ve yapılanlardan pişman olmamak için her zaman tedbirli olmakta fayda var.

Uygun kıyafetleri seçmeye özen gösterin; Genç bir profesyonel olarak zaman zaman ciddiye alınmak zor olabilir. Kıyafetiniz kendinizi ifade etme biçiminizdir, bu sebeple gündelik, fazla frapan veya iş ortamınıza uygun olmayan kıyafetler iş arkadaşlarınıza yanlış mesaj gönderiyor olabilir. Eğer ciddiye alınmak istiyorsanız kıyafetinizden başlayın…

Çalışma arkadaşlarınızla ilişkilerinizi düzeyinde tutun; İyi ilişkiler kurmak elbette çok önemlidir ve iş hayatını kolaylaştırır. Ancak bir sonraki iş veya terfi sözkonusu olduğunda bu ilişkilerin düzeyi size engel olabilir. Bu sebeple kariyer planınızı profesyonel ilişkiler üzerine kurun.

Söylentilerden ve dedikodudan uzak durun; İş yeri sohbetleri dedikodu değildir, paylaşımdır, işin stresini anlık bile olsa üzerinizden atma yöntemidir. Ancak sohbet meslektaşınıza ve onunla ilgili dedikoduya geliyorsa katılmayın, ortamdan hemen uzaklaşın. Bu sizi iş ortamınınızda korkulan ve sevilmeyen kişi yapmaz, uzun vadede saygı duyulan kişi yapar.

Vaktinde iş başı yapın; Ofiste zor şartlarda çalışıyor olabilirsiniz, evden veya dışarıdan daha verimli işler çıkarabilirsiniz ancak işe sürekli geç geliyorsanız bunların bir önemi kalmaz.

YORUM YAZ