9beceri_post_7-12-2016Okul hayatınızdaki akademik bilginin “öğrendiğiniz” tek şey olduğunu düşünüyorsanız, ne yazık ki yanılıyorsunuz demektir. Tüm eğitim aynı zamanda beceri geliştirmeye de odaklanmaktadır. Akademik beceriler, iş ve hayatın daha sonraki başarısı için gereklidir. Aşağıdaki beceriler akademik hayatınız boyunca edindiğiniz ve tüm iş hayatınızda da işinize çok yarayacaktır;

1. Takımla Çalışmak
Tüm iş hayatı boyunca, nerede çalıştığınıza bakılmaksızın, farklı kişiliklerin ve geçmişlerle bir arada olacaksınız. Bu farklı takım arkadaşları ile çalışabilmek en temel beceridir.

Forbes‘a göre ekip çalışması, motivasyon ve iş kalitesi için önemlidir. Bir ekip olarak etkili bir şekilde çalışmak, siz ve takım arkadaşlarınızın hedeflerinize ulaşmasını sağlayacaktır.

Üniversitedeyken, grup projeleri ve sunumlar gerçekleşecektir. Bu çalışmaların tümünü gelecekteki bir ekip çalışması için gerçek bir hayat uygulaması olarak ciddiye alın.Son olarak, bir spor takımının, kulübün, topluluğun veya grubun bir parçası olarak vakit geçirmek, birlikte çalışma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

2. Sunum
Proje sunumu için başkalarının önünde ayakta durmak, başlangıçta korkutucu görünebilir. Ancak bunu ne kadar çok yaparsanız o kadar kolay olur.Bu sunum becerileri doğrudan iş görüşmelerindeki becerinizi de değiştirir. Sunum yaparken rahat olmanız, iş dünyasında son derece önemli olan bir beceridir.

Kendinize güvenmeli, net konuşmalı ve sunum yapmaya uygun giyinmelisiniz. Küçük de olsa tüm detaylar iş hayatınızdaki başarı ile doğrudan ilişkilidir.

3. Karar Alma
Karar alma, liderler için önemli bir yetenektir.  Kararlı olmak ve “doğru” seçimi yapabilmek hayatın anahtarıdır.
Hiç kimse karar verme yeteneği bulunmayan birisi için ya da onunla çalışmaktan hoşlanmaz.

Hatta bazen kararın önemi yoktur. Bazı tercihler yaparak, ona dört elle sarılarak ve ilerlemek de bazen bir seçenektir. Önemli kararları düşünmek iyi, bir seçimin karmaşıklığını tartmak için çok uzun süre harcamak kötüdür.

4. Zaman Yönetimi
Zamanınızı ve programınızı düzgün şekilde yönetmek, eğitim hayatının önemli bir parçasıdır. Üniversite hayatında da katı zaman yönetimi gereklidir. Yapılacaklar listesi oluşturma, hedefler belirleme ve görevler için zaman sınırı verme gibi birçok önemli şeyi öğretir.

Üniversitede kazanılan zaman yönetimi becerisi, ileride işgücüne aktarılır. Tüm işler, görevleri günlük olarak önceliklendirmenizi ve daha büyük hedefler için hazırlanmanızı sağlar.

5. Uyumluluk
Uyumluluk, kariyer yolunda sahip olması gereken önemli bir beceridir. Bir organizasyon içindeki olumlu değişim ve büyüme için esneklik gereklidir. Değişen teknoloji ve işin ihtiyaçlarının hızla farklılaşmasına uyum gösterebilme becerisi önemli bir değerdir.

Herhangi bir değişime ilk önce direnmek doğaldır, bu insan doğasının bir parçası. Ancak, yaşanmış olan değişim ne kadar az olursa, değişen sisteme de uyumunuz o kadar zor olur.

6. Mizah
İnsanlar robot değildir. Bir çalışma ortamında bile, gülmekten ve eğlenmekten hoşlanıyoruz. İş dünyasında mizah söz konusu olduğunda çok büyük “hayır-hayır” vardır: uygunsuz şakalar yapma, yanlış zamanlama,yanlış mizahi dil kullanma ve aslında komik olmadığınızda bile komik olduğunuzu düşünme…Bu durumlarda küçük espri anlayışı, kariyerinize yardımdan çok zarar verebilir.

Ancak mizahı doğru kullanarak gergin durumları giderebilir, stres yönetimini başarbilir, diğer çalışma arkadaşlarını etkileyebilirsiniz…

7. Problem Çözme
Bir işe alındıktan sonra, yeni işiniz ve sorumluluklarınız  için eğitim alacaksınız. Ancak bu eğitim veya daha önceki bir deneyime sahip olmanıza rağmen, karşılaşacağınız sorunlarınızı çözebilmeniz gerekir. İşyerine geldiğinizde, ekibin ve organizasyonun iyiliğine göz önünde bulundurarak kararlar alacaksınız.

Eğitim hayatınız, bütçeleme ve zaman yönetimi gibi alanlarda problem çözmeyi öğretir. Bu yöntemler sizin eleştirel düşünme ve problem çözme gibi becerilerinizin gelişmesine destek olur.

8. İkna Becerisi
Üniversite, başkalarıyla birlikte, koordineli çalışmayı öğreten yerlerden biridir. Aynı zamanda fikirlerinizi ifade etmek için özgürleşmenizi sağlar.

İkna becerisi, iş dünyasında pek çok kişinin düşündüğünden çok daha fazla etkiye sahiptir. Takımınızı, çalışma arkadaşlarınızı değişime zorlamak yerine ikna etmek daha kolaydır.

9. Araştırma Becerileri
Günümüzde internet, araştırmaları her zamankinden daha kolay hale getirdir. Birçok yönetici, çalışanların bir durumu hızlı bir şekilde değerlendirmesini, derinlemesine bilgi toplamasını ve birden fazla bakış açısı aramasını ve sonuçlarını zamanında sunmasını beklemektedir.

Eğitim süresince her türlü beceriyi geliştireceksiniz. Yukarıda özetlediğimiz becerilerin hepsi hayatınızı ve işinizi etkileyebilir, ancak nadiren sınıf sıralarında öğretilirler. Bunlar, deneyimlemek yoluyla inşa etmeniz veya bilinçli olarak iyileştirmeye karar vermeniz gereken becerilerdir.

YORUM YAZ